HRD Antwerp Sertifikası

Doğada ham halde bulunan elmasın işlenmesi ile elde edilen pırlanta tüm dünyada en kıymetli mücevherler arasında yer alıyor. Pırlanta aslında bu kıymetli taşın bir kesim şekline verilen addır. Zamanda kesilerek tasarımlarda kullanılabilecek bir hal alan elmas da pırlanta adıyla anılmaya başlandı. Elbette bu denli kıymetli bir mücevherin sahte olmadığının tescillenmesi gerekiyor. İşte bu noktada devreye kısaca HRD olarak adlandırılan sertifika uygulaması giriyor. Genel olarak HRD Antwerp pırlanta taşın detaylı analizinin sonucunda hazırlanıyor.

HRD Antwerp Sertifikası Nedir?

hrd pirlanta nedir

Pırlantalı bir tasarım satın almak isteyenlerin merak ettiği hususlar arasında HRD antwerp sertifikası nedir sorusunun yanıtı da bulunuyor. Tüm pırlantalar dünya genelinde geçerli olan bazı standartlar kapsamında sertifikalandırılır. Bu sertifika HRD ismiyle anılır. Çünkü dünyada pırlantaları sertifikalandıran en büyük kurumlardan biri HRD Antwerp kurumudur. Dünyada en büyük pırlanta test laboratuvarına sahip olan bu kurum pek çok firmanın pırlantaları sertifikalandırmak için tercih ettiği bir kurum olma özelliği taşıyor. Bağımsız olan HRD Antwerp Türkiye içerisinde satışa çıkarılan pırlantalar için de en önemli kurumlardan biridir.

1976 yılında kurulan HRD Antwerp sertifika pırlantanın sınıflandırma süreçlerinde tüm adımları büyük bir titizlikle sürdürüyor. Söz konusu sınıflandırma için pek çok farklı cihaz tasarlayan ve detaylı testler geliştiren kurum tutarlı sonuçlar elde edebiliyor. Dolayısıyla tüm dünyada alanında en ileri seviyede çalışma yapan kurum olma özelliğini koruyor. Çünkü HRD Antwerp pırlanta alanında teknolojik donanım bakımından ileri seviyede olmasıyla birlikte en iyi gemologlar ile birlikte rapor ve sertifikalar hazırlıyor. Bu raporlarda pırlantaların 4C olarak değerlendirilen özellikleri de belirleniyor. Bir anlamda HRD sertifikası nedir sorusuna genel şekliyle pırlantanın sahte olmadığının belgesidir de diyebiliriz.

Neden HRD Antwerp Sertifikası?

Dünya genelinde bir otorite olarak kabul edilen bu kurum HRD Antwerp sertifikalı tektaş satın aldığınızda pırlantanın tüm özelliklerini bilmenizi sağlar. Kurum çeşitli elmas derecelendirme standartlarına göre inceleme yapar ve analiz çalışmasını raporlar.

Pırlantanın Kökeni
Öncelikle elmasın doğal olduğuna dair bir onay verilmesi için kökeninin de araştırılması gerekir. HRD tektaş yüzük ya da farklı bir pırlanta satın aldığınızda çeşitli bilgileri iletebilmek için öncelikle elamsın kökenini inceleyerek tespit eder. Zira HRD sertifika ne kadar detaylı bir çalışma sonrasında veriliyor konusuna kökeninin dahi analiz edilmesi, net bir örnek olabiliyor.

Pırlantanın Karatı

Karat ağırlığı bu kıymetli taşın değerinin belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Değerli taş ölçekleri kullanılarak pırlantanın karatı belirlenir ve bu rakam HRD sertifikalı beştaş gibi çeşitli tasarımların sertifikasına da kaydedilir. Beşinci ondalık sayıya kadar bu ölçü kaydedilir. Şayet ışıma varsa bu aşamada tarif edilir ve rapora da eklenir. Beşinci ondalık sayıya kadar ağırlığının kaydedilmesi HRD Antwerp ne kadar titiz ölçüm yapar sorusunun bir yanıtı olabiliyor.

Pırlantanın Rengi
Pırlantanın rengi renksizden hafif sarıya kadar değişebilir. Bunun için de dünya genelinde geçerli olan standartlar uygulanır ve pırlanta rengi de belirlenerek HRD Antwerp pırlanta raporuna kaydedilir. HRD Antwerp sertifikalı beştaş gibi tasarımlar satın alındığında rengi hakkında da bilgi sahibi olunur.

Pırlantanın Berraklığı
Pırlantanın netliği konusunda çok detaylı bilgi vermesi neden HRD sertifika sorusunun yanıtlarından biridir. Loupe Clean (kusursuz) ve P3 (eksik) arasında bir derecelendirme ölçeği bulunur. Sayı, boyut, parlaklık, iç ve dış özellikler bu derecelendirme ölçeğinde mevcuttur. Pırlantanın berraklığının belirlenmesi için analizde algılanan verilerin bir diyagram üzerine çizilmesi de HRD sertifika ne kadar detaylı bilgi içeriyor diye düşünüyorsanız net bir örnek olabilir. Pırlantanın berraklığı bu şekilde belirlenir.

Pırlantanın Oranları
Kesim derecesi, taş kemer kalınlığı, alan genişliği gibi bilgiler de HRD sertifikalı beştaş tasarımlar satın almak isteyenlere fikir verir. Külah, alan genişliği, taç yüksekliği ve derinliği gibi verilerin kombinasyonu doğrultusunda HRD sertifikalı tektaş modelinin “iyi”, “çok iyi” ve “sıra dışı” olarak kategorilere ayrılmasını sağlar. Yapılan analiz çalışması için tasarımlar takı formunda da incelenebilir. Yani HRD tektaş yüzük için de bu incelemeyi yaparak raporlayabilir.

 

 

Pırlantanın Derecelendirme Notu

“Kötü” ve “çok iyi” arasında bir derecelendirme bulunur ve elmasın parlaklığı, işçilik kalitesi gibi unsurlar da bu derecelendirmeyi etkiler. Son olarak HRD Antwerp ne kadar detaylı bilgi sunar diye düşünüyorsanız bu derecelendirme notuna bakabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda HRD sertifikalı tektaş yüzük fiyatı belirleniyor. Elbette sadece yüzük modelleri için değil pırlanta kullanılarak hazırlanan tüm tasarımların ederinin bu sertifikada yazan bilgiler doğrultusunda belirlendiğini belirtmeliyiz. Pırlanta HRD sertifikalı ne demek diye düşünenler için pırlantanın tüm bu özelliklerin biliniyor olması anlamına geldiğini belirtmek isteriz.

Peki, neden HRD sertifika sahibi olan bir pırlanta tercih edilmeli? Çünkü fason bir taşın çıplak gözle incelenmesi gerçek olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaz. Dolayısıyla HRD Antwerp Türkiye için de son derece önemli bir sertifikadır. Gerçek bir pırlanta satın aldığınızı ancak sertifikasının olup olmadığını sorgulayarak anlayabilirsiniz. Sahte bir pırlantanın bu sertifikayı alması imkansızdır. Satın aldığınız bir tasarım HRD tektaş sertifikasına sahip değilse ya da farklı bir kurum tarafından sertifikalandırılmamışsa sahte olma ihtimali çok yüksektir. Mutlaka sertifika sorgulaması yapmanız gerekir.

HRD Sertifikası Ne İşe Yarar?

Akıllara neden HRD sertifika sorusu da gelebilir. Dünya genelinde pırlantaların sertifikalandırılmasını sağlayan farklı kurumlar da mevcut. Ancak en önemli laboratuvarlar bu kuruma ait olduğundan en çok tercih edilen de HRD sertifika oluyor. Pırlantanın sahte olup olmadığının anlaşılması HRD sertifikası ne işe yarar sorusunun tek yanıtı değildir. Aynı zamanda bir pırlantanın değerinin belirlenmesi için de bu sertifikaya ihtiyaç duyulur. Çünkü pırlantanın değerini belirleyen 4 unsur bu sertifika için yapılan titiz çalışmada belirlenir.

Pırlantanın karat, berraklık, kesim ve rengi 4C olarak adlandırılan özelliklerdir ve HRD sertifika bu özellikleri de içerir. Kurum bünyesinde görev yapan unsurlar insanların nasıl bir pırlanta satın aldığını bilmesi için 4C özelliklerini de belirler ve raporlar. Dolayısıyla HRD sertifikası ne işe yarar sorusunun bir diğer yanıtı da müşterilerin satın aldıkları pırlantanın değerini bilmesini sağlamasıdır. Pırlanta satın alındığında HRD sertifikası nedir diye düşünülmesinin nedeni, pırlanta ile bu sertifikanın da verilmesidir. Çok sayıda kişi bu sertifikadan pırlanta satın aldığından haberdar olur. Sonrasında ise HRD sertifikası ne işe yarar araştırması yapıldığında tüm bu bilgilere ulaşılır.

HRD Antwerp Pırlanta İşlem Adımları

Bir pırlantanın HRD Antwerp laboratuvarına girmesi ile birlikte uygulanan işlemlerin tümünü şeffaf bir şekilde paylaşılıyor.

Ön Resepsiyon
Ön resepsiyona gelen taşlar tartılır, sayılır, hizmetler belirlenir ve Receipt Note basılarak ön kayıdı oluşturulur.

Arka Resepsiyon
Sistem girişi yapılarak laboratuvar akışına dahil edilir. Müşterinin ismi barkodlanarak akış içerisinde gizlilik sağlanır.

Fotoğraflama
Taşların farklı optik ve ışık ortamlarında dijital resimleri çekilir.

Spektroskopi
Taşın Type ve sentetik analizi yapılır, Fosforesans testi yapılır ve uygun görülmeyen taşlar müşteriye geri iade edilir.

Renk ve Fluoresans Dereceleme
Renk kalibrasyonu sonrası renk ve fluoresans derecelendirilmesi insanlardan bağımsız makineler tarafından yapılır ve sisteme yüklenir.

Kesim Ölçümü
Kesim ölçümü otomatik cihazlar tarafından yapılarak parametreler sisteme yüklenir.

Berraklık Derecelendirmesi
Taşın kalitesini doğrudan etkileyen berraklık minimum iki eksper tarafından yapılır. Sonuç birbirinden farklı ise eksper sayısı 5'e çıkarılarak yeniden laboratuvar ortamında test edilir.

Lazer
Müşterinin isteği olması durumunda taşın kemer kısmına ID Card numarası lazer yardımı ile yazılır.

Kart Basımı
Tüm derecelendirme sonuçları ve taşın fotoğrafları ile bir QR kod oluşturulur ve tüm bu verilerle bir ID Card basılır. Basılan kart üzerine UV ve hologram baskısı yapılır.

Ultrasonik Kaynak
Özel olarak üretilmiş olan polikarbon parçalarla mekanik özelliğini korumak amacı ile taş ve kart kilitlenir. 15000 Hz'lik yüksek enerji ve frekans ile parçalar kaynar.

Fiyatlandırma ve Teslimat
İşlemlerin bitmesi ile birlikte taşlar sayılarak faturalandırılır ve ön resepsiyona iletilerek müşteriye teslim edilmesi için bilgi verilir.

HRD Sertifikası Ne Kadar?

Eğer HRD sertifikalı ne demek diye düşünürseniz pırlantanın imitasyon ya da fason olmadığının belgesidir diyebiliriz. Bu kıymetli taşın uluslararası güvencede satın alınmasını sağlar. 6 tane gemolog tarafından incelendikten sonra hazırlanan sertifika pırlantanın kimlik belgesidir. Yani HRD sertifikalı ne demek sorusunun bir diğer yanıtı da pırlantanın gemologlar tarafından incelendiği ve gerçek olduğu anlamına gelir. Verilen bu sertifikanın gerçek olup olmadığı da HRD Antwerp sorgulama işlemi ile kolayca anlaşılabilir.

HRD Antwerp Türkiye

Dünyanın pek çok ülkesinde ofisi bulunan HRD Antwerp Türkiye de de çalışma ofisi olan kurumlar arasında yer alıyor. İstanbul’da bulunan çalışma ofisi çeşitli konularda bilgi almak isteyenlerin başvurabildiği bir kurumdur. Hatta kutum ülkemizde çeşitli etkinlikler de düzenliyor. Kuyumcular için son derece önemli olan bu etkinlikler arasında pırlanta eğitimi gibi çeşitli eğitim etkinlikleri de olabiliyor.

Eğer HRD sertifika ne kadar aktif diye düşünüyorsanız dünyanın pek çok ülkesinde gemoloji kursları düzenlediğini belirtebiliriz. Türkiye’de çok sayıda firma bu kurum ile anlaşarak ürünlerinin sertifikalandırmasını sağlıyor. Sadece ülkemizde değil dünyanın onlarca ülkesinde hizmet veren HRD Antwerp ne kadar talep görüyor sorusu, kurumun laboratuvar ortamını geliştirmek için sürekli çalışmalarına devam ettiği ile de açıklanabilir.

HRD Antwerp Sorgulaması

Bu kurum çeşitli incelemelerden geçirdikten sonra sertifikalandırdığı her bir pırlanta için kayıt oluşturuyor ve bu kayıtları da dijital ortamda muhafaza ediyor. Bu sayede tüm dünyada bir pırlanta satın alanlar kendilerine ürün ile verilen sertifikanın sahte olup olmadığını HRD taş sorgulama işlemi yaparak öğrenebiliyor. Aslında sertifika kutusu üzerinde kurum ismi yazılı olur. Ancak mikro ölçekte yazıldığından çıplak gözle görünemez ve bu nedenle HRD Antwerp sorgulama işleminin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Dünya genelinde internet üzerinden HRD taş sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bunun için kurumun dijital ortamda sakladığı kayıtlar veri olarak kullanılıyor. Bu veriler arasında bir tarama yapılarak sertifikanın ya da pırlantanın gerçek olup olmadığı anlaşılabiliyor. Fakat HRD Antwerp sorgulama işlemi için sertifika/rapor numarasının kullanılması gerekir. Çünkü tarama bu bilgilerle gerçekleştiriliyor. Online olarak HRD taş sorgulama işlemi my.hrdantwerp.com üzerinden yapılabilir.

Shopping Cart
Scroll to Top