Mücevhere Zarar Veren 7 Madde

Mücevher, en önemli ve cazibeli aksesuarlarımızdan biridir. Değerli mücevherlerinize zarar veren etkenleri anlamak, onların güzelliğini korumak ve gelecek nesiller için ışıltısını sürdürmek için farklı bir dünya yaratabilir. Sizin için hem maddi hem de manevi önemi olan mücevherlerinizi bu 7 zarar verici etkenden korumak sandığınız kadar da zor değil! Bunlardan önce tabi ki Bir \”Pırlantanın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?\” yazımızı okuyarak elinizdeki pırlantanın gerçek mi değil mi sorusunu cevaplamalısınız.

Işık ve Isı

Tıpkı güneşin zararlı ışınlarının cildimize zarar verebileceği gibi, ışık ve ısı renkli bir mücevherin dayanıklılığını ve rengini de etkileyebilir. Zamanla bu hassas malzemeler ışığa aşırı maruz kalırsa solabilir. Bazı taşlar ise kararabilir.

Kozmetik Maddeler

Kimyasallara maruz kalma altın, gümüş ve platin gibi değerli metallere ve bazı değerli taşlara zarar verebilir. Saç spreyi, losyon, parfüm veya diğer kozmetikler gibi günlük maddeler bile mücevher yüzeyine ve diğer narin taşlara kalıcı olarak zarar verecek kimyasallar içerebilir.

Havuz ve Deniz

Değerli mücevherleri, klorlu bir yüzme havuzuna dalmadan önce veya ev temizleyicilerini kullanmadan önce çıkarılmalıdır. Özellikle havuz suyundaki klor takılarınıza ciddi zarar verebilir.

Temizlik Maddeleri

Temizlik maddelerinin birçoğu, narin mücevherler veya klasik takılar için çok sert olabilecek amonyak içerir. Bir başka yaygın ev tipi çözücü olan klorlu çamaşır suyu, altın alaşımlarını tahrip edebilir.

Ultrasonik Temizleyiciler

Bazen elmaslar üzerinde bulunan kirin çıkarılması için bir ultrasonik temizleyici gereklidir, ancak dikkatli kullanılmalıdır. Elmas foya içeriyor ise dikkatli olun ve elmas kırılma dolgusu ile tedavi edildiyse ultrasonik işlemlerden kaçınmalısınız.

Cıva

Cıva nadir olarak temasta bulunabileceğiniz akışkan ve zehirli bir elementtir. Yine de cıva bulunan herhangi bir maddenin mücevherlerinize ciddi zarar verebileceğini göz önünde bulundurmanızda yarar vardır.

Sert Müdahale

Sertlik dereceleri farklı olmakla birlikte birçok mücevherler çarpma, vurma etkilerine karşı çizilebilir ve hatta kırılabilir. Değerli takılarınızı temizlemek için yumuşak, temiz bir diş fırçayla (macun kullanmadan) ovmak, yumuşak, tüysüz bir bezle kurulamak yeterlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top