Dünyanın En Ünlü Pırlantaları

Hayatınızın her alanında karşınıza çıkabilen pırlantalar kadınların da büyük bir tutku ile bağlı oldukları mücevherlerde kullanılmaktadır. Mücevher mağazalarında, Oscar kırmızı halısında, dergilerde ve reklamlarda karşılaşabileceğiniz pırlantalar arasında dünyaca ünlü olan çeşitler de vardır. Dünyanın en ünlü pırlantalarını sizler için bir araya getirdiğimiz yazımıza göz atarak sizler de bu pırlantalar ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Cullinan Elması

1905 yılında Güney Afrika Birliği’nde bulunan bu elmas işlenmiş en büyük elmas olabilme özelliğini de taşımaktadır. İsmini maden işleten şirket sahibi Sir Thomas Cullinan’dan alan bu elmas ilk bulunduğunda ham 3.106 karat, 621 gramd uzunluk ve 9.98 cm yüksekliğe sahipti. Ham elmastan 9 çok büyük 96 nomal ölçülerde pırlanta elde edilmiştir. Pırlantanın en büyüğü ise 530.20 karat ağırlığındadır. Cullinan 1 damla şeklinde kesilen ve İngiltere Kraliyet asasını süsleyen bir pırlantadır.

Hope (Umut) Elması

Hope elması dünyanın en ünlü elmasları arasındadır. 45.52 karat özelliğine sahip olan bu elmas dünyadaki en büyük ve en değerli elmastır. 1600’lü yıllarda Hindistan’daki tapınaktan, kötülükler ile savaşan Tanrıça Şiva’nın heykelinden çalınmıştır. Bu sebeple, elmasın lanetli olduğuna inanılmaktadır.

1949 yılında pırlantayı satın alan Harry Winston, 1958 senesinde Hope pırlantayı tekrar müzeye bağışlamıştır. Hope pırlantası günümüzde ABD Washington DC’de bulunan National Museum of Natural History müzesinde yer almaktadır. Müze yetkilileri 2011 yılında Hope elmasının değerini hesaplamıştır. Hesaplamaya göre elmasın değeri 200 ile 250 milyon dolar arasındadır.

Kuhn-I Nur Elması

Kuhn-I Nur’un sözlük karşılığı ‘’Işık Dağı’’dır. Oval biçimde olan bu elmas 105.6 karattır. 21.6 gram ağırlığında olan elmas 1850’li yıllarda İngiliz Doğu Hindistan şirketi olan Duleep Singh tarafından ele geçirilmiştir. Kraliçe Victoria 1877 yılında Hindistan Kraliçesi ilan edildiği zaman bu elmas İngiliz Saray Mücevherleri’nin parçası olmuştur.

Golden Jubilee Elması

1986 yılında Güney Afrika bölgesinde bulunmuştur. Dünyadaki işlenmiş en büyük elmas olan bu elmas 545.67 karattır. Elmas, Gabi Tolkowsky tarafından tasarlanmıştır. Sarı ve kahverengi rengi olan elmas dünyanın en büyük 2. elmasıdır. Kahverengi olan Golden Jubilee elmasının değeri 4 ile 12 milyon dolar arasındadır. Sarı renkli olan ise 2 milyar doların üzerinde bir değere sahiptir.

Kaşıkçı Elmas

86 karat ve 17.2 gram olan kaşıkçı elmas, dünya sıralamasında 63. Sırada yer almaktadır. Bu elmasın etrafında 49 adet küçük elmas bulunmaktadır. Elmasın rengi altın sarısıdır. Osmanlı hazinesinde yer alan kaşıkçı elmasının isminin nereden geldiği ile ilgili kesin bir bilgi yoktur.

Bu pırlantaları günümüze kadar taşıyan en önemli noktada bakımıdır. Pırlanta bakımı nasıl yapılır sizde öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top