Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Çıplak gözle bakıldığında pırlantanın gerçek ya da sahte olduğunu ayırt etmek pek kolay olmadığı için gerçek pırlanta nasıl anlaşılır sorusu pırlanta severler tarafından oldukça merak edilir. Pırlanta uzun yıllar boyunca ve günümüzde evlilik teklifi, yıldönümü, doğum günleri gibi önemli anların baş aktörlerinden biri olmuştur. Göz alıcı parlaklığı ile insanları büyüleyen pırlanta, zaman içerisinde popülaritesini hiç kaybetmeyerek, özellikle kadınların ilgi odağı olmayı başardı. Kendini özel hissetmek isteyen ya da karşısındakini özel hissettirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Doğada uzun bir oluşum sürecinden sonra çıkartılan elmasın kesilmesi ve işlemlerden geçmesiyle kullanıma sunulan pırlantanın hikayesi de çiftler arasındaki aşkın oluşumuna benzetilebilir. Her pırlantanın tek ve kendine özgü olması her ilişkinin kendi dinamiğinin oluşunu temsil edebilir. Böylelikle pırlanta ilişkinizin en güzel anımsatıcısı olacaktır.

Evlilik teklifi denilince ilk akla gelen şey pırlanta yüzüktür. Bu yüzden de piyasada pek çok pırlanta yüzük bulunmaktadır. Bu yüzükler karat, berraklık, renk ve kesim konusunda birbirinden farklılık gösterir. Herkes kendi zevkine ve partnerinin zevkine göre yüzük seçiminde bulunabilir. Pırlantanın bu kadar rağbet gören bir taş olması pırlanta benzeri ürünlerin de piyasaya çıkmasına neden olmuştur. Çıplak gözle bakıldığında ayırt etmesi zor olan pırlanta benzeri taşlar satın alınmak üzere yerlerini almıştır. Bu durumda da gerçek pırlanta nasıl anlaşılır, pırlanta gerçek mi nasıl anlaşılır gibi sorular gündeme gelmektedir. Evde yapabileceğiniz; su testi, buhar testi ve ışıltı testi gibi testlerin yanında pırlanta uzmanları tarafından uygulanabilen yöntemler de vardır. Bir pırlanta uzmanı tarafından bakıldığında ya da profesyonel testler ile kontrol edildiğinde pırlantanın gerçek olup olmadığı daha kesin bir şekilde anlaşılabilir. Hadi, öncelikle pırlantanın nasıl oluştuğunu öğrenerek gerçek pırlantanın nasıl anlaşılabileceğine bir göz atalım.

En Özel Anınızda Pırlanta

Elmasın doğada oluşumu binlerce hatta yüzbinlerce yıla dayanır. Zorlu şartlar altında yüzeye çıkartılan elmasın kesilmesi ile pırlanta oluşur. Pırlanta, takı olarak karşımıza çıkana kadar birkaç süreçten geçer. Doğal yollarla çıkartılan bu pırlanta en özel ve nadide taşlardandır. Gerçek pırlantaların değeri taşın; karat, berraklık, kesim ve renklerine göre belirlenir. Kişiler bütçesinin ve zevklerinin uygunluğuna göre tercihlerini yaparlar.

Pırlantanın günümüzde bu kadar popüler olması nedeniyle pek çok gerçek dışı versiyonları da bulunmaktadır. Çokça tercih edilmesi pırlanta sahteciliğinin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Peki, pırlanta gerçek mi nasıl anlaşılır? Mezolit gibi taşlar saydam ve parlak oluşuyla kişileri yanıltabilir. Bu taşlar satıcı tarafından pırlanta olarak tanıtılırsa bilmeyen bir kişi için ayırt edilmesi oldukça zordur. Bu da sahte pırlantayı satın alan kişinin mağdur olmasına neden olur. Bu yüzden pırlanta alırken ilk başta dikkat edilmesi gereken durum bir sertifikasının olmasıdır. GIA ve HRD sertifikaları pırlantanın uluslararası sertifika süreçlerinden geçtiğinin ve kabul gördüğünün belgeleridir. Uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından sertifikası bulunmayan pırlantaları satın almamak sahte pırlanta riskini ortadan kaldırmak için yapacağınız ilk adım olmalıdır. Sertifika dışında gerçek pırlanta nasıl anlaşılır diye baktığımızda hem evde deneyeceğiniz hem de pırlanta ustaları tarafından yapılabilecek bazı teknikler vardır. Evde deneyeceğiniz tekniklerin hiçbiri kesinlik ifade etmez, kesin bir sonuç için taşın bir pırlanta uzmanı tarafından incelenmesi gerekir.

Evde Uygulanabilecek Gerçek Pırlanta Testleri

Çoğu kadının hayali olan pırlanta parıltısı ve zarafeti ile dikkat çeker. Estetik olarak güzel görünen pırlantaların günümüzde fazlaca tercih edilmesiyle takı sektöründe sahte olan pırlantaların da kullanımı yaygınlaşmıştır. Uluslararası kabul sertifikası bulunmayan pırlanta aldığınızda değerini ve kalitesini gösteren yani gerçekliğini sorgulayabileceğiniz bir belge elinizde bulunmamış olur. Bu da gerçeklik açısından riskli bir durumdur. Bu gibi durumlarda pırlantanın gerçek ya da sahte olduğuna bakabileceğiniz ve test edebileceğiniz evde uygulanabilecek birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlar; su testi, buğu testi ısı testi ve ışıltı testidir.

Su Testi: Gerçek pırlanta taşı nasıl anlaşılır diye düşünüldüğünde ilk akla gelen yöntem pırlantanın su ile test edilmesidir. Bu yöntemi gerçekleştirmek için ihtiyaç olan tek şey su ve suyun koyulacağı bardak ya da derin bir kaptır. Bardak ya da kaba su koyduktan sonra test etmek istenilen pırlanta taşı suya atılır ve suyun içinde dibe inip inmediğini kontrol edilir. Pırlanta taş dipte ise bu taş gerçek ya da yüzeyde ise sahtedir şeklinde düşünülebilir. Çünkü gerçek pırlantanın yüksek özgül ağırlığı vardır ve bu sayede dibe çöker. Sahte pırlantanın özgül ağırlığı yüksek olmadığı için yüzeyde kalacaktır.

Buğu Testi: Pırlanta yüzüğünüzü elinizde tutarak nefes verilir. Nem ve ısı sayesinde taşın üzerinde buğu oluşacaktır. Buğu 1-2 saniye sürmeden kaybolursa taş gerçektir. Eğer taş buğu tutuyorsa ve buğu kaybolmuyorsa pırlantanın sahte olduğundan şüphe edilebilir.

Isı Testi: Pırlantalar sert ve dayanıklı taşlardır. Isı ile kolay kolay tepkimeye girmezler. Isı aldıklarında da çatlama gibi durumlar yaşanmaz. Isı testi içerisinde soğuk su bulunan bir kap, çakmak ve test edilmek istenen pırlanta taş ile yapılır.  Taş bir süre ısıtılır (yaklaşık 1 dakika). Isıtılan taş hemen soğuk suya atılır. Soğuk suya atılan taş çatlıyorsa büyük olasılıkla sahtedir. Pırlanta taşın bu durumda çatlaması beklenmez. Yapı olarak daha dayanıksız olan sahte taşlar bu ısı değişimi sonucunda çatlar.

Işıltı Testi: Gerçek pırlanta oldukça parlak ve ışıltılı bir görünüme sahiptir. Test etmek istediğiniz pırlantayı bir lambanın altına tutup ışığın nasıl yansıdığını incelemeniz yeterlidir. Gerçek pırlanta beyaz ışık altında tuttulduğunda ışığı çok iyi bir şekilde yansıttığını ve etrafa parlaklık saçtığını görülür. Sahte pırlanta taşlarla kıyaslandığında ikisi arasında ışığın yayılma ve parlaklık oranında büyük bir fark vardır. Bununla birlikte değerli taşlardan olan gerçek pırlanta taşlar renkli ışıkları da çok iyi yansıtır ve etrafa parlaklık saçar.

Uv Işık Testi: Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışırken kullanılan bir diğer method ise uv ışık testidir. Bu methodda taş uv ışığın altına yerleştirilir ve ışığın altında ne tür yansımalar yaptığına bakılır. Gerçek pırlantalar bu ışığın altında genellikle mavi ışıltılar yaymaktadır; fakat her pırlanta mavi ışıltı yaymayabilir. Bu yüzden bu testin bir kesinliği yoktur. Pırlanta taş mavi ışıltı yayıyorsa gerçek olduğunu düşünülebilir fakat yaymıyorsa kesin sahtedir denilemez. En kesin sonuç için bir pırlanta uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen birkaç yöntem dışında evde yapılabilecek yöntemler çeşitlendirebilir. Bu yöntemler basit ve kolay uygulanabilirdir. Ancak sahip olunan pırlantanın gerçek olup olmadığının nasıl netlik kazanacağı konusunda kesinlik belirtmez. Kesin olmamakla birlikte pırlanta taşın, pırlanta yüzüğün ya da pırlanta hangi takı türünde bulunuyorsa onun sahte olup olmadığını az ve bulunabilir malzeme ile test edebileceğiniz yollar sunar. Bununla birlikte gerçek pırlanta taşı nasıl anlaşılır ya da gerçek pırlanta yüzük nasıl anlaşılır diye bakıldığında daha kesin yanıt alınabilecek profesyonel yöntemler vardır. Bunların en başında uzman bir pırlantacı tarafından taşın kontrolü edilmesi gelir.

Profesyonel Olarak Yapılan Testler

Günümüzde oldukça popüler olan pırlantanın bu popülerliğin de etkisiyle pek çok sahte versiyonu piyasada yerini almıştır. Bir evlilik teklifi yapacaksınız ve heyecanla bir pırlanta yüzük satın aldınız; fakat sertifikasının olup olmadığına dikkat etmediniz. Pırlanta sertifikaları o pırlantanın rengini, karatını, kesimini içeren kısaca güvencesini belirten belgedir. Bu belge olmadığında taşın gerçek olup olmadığını anlamak için evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yöntemlerin hiçbiri bir pırlanta uzmanı gemolog tarafından kontrol edilmesi ile aynı kesinliği vermez. Gerçek pırlanta tek taş yüzük nasıl anlaşılır, gerçek bir pırlanta nasıl anlaşılır sorusunun en kesin cevabı bir pırlanta uzmanı tarafından kontrol edilmesidir. Büyüteç altında kontrol etme, pırlanta test cihazı ile kontrol etme, mikrop ile inceleme, röntgen makinesi ile kontrol etme ve elektrik iletkenlik testi gibi profesyonel test yöntemleri vardır. Pırlantanın gerçek mi sahte mi olduğu konusundaki endişeleri gidermek için bu testlerle sonuç almak daha doğru olacaktır.

Pırlantanın Büyüteç İle Kontrol Edilmesi: Pırlantalara çıplak gözle özellikle de pırlanta uzmanı olmayan kişiler tarafından bakıldığında  sahte olup olmadığını anlamak pek mümkün değildir. Bu yüzden en az 10 kat büyütebilen bir büyüteçe ihtiyaç vardır. Gerçek pırlantalar genellikle kusursuz değildir. Büyüteçle yakından bakıldığında içerisinde ufak tefek kusurlar barındırır. Zirkonyum gibi taşlarda bu kusurlar bulunmaz. Çok nadir de olsa gerçek pırlantalarda kusursuz bulunabilir. Bu yüzden büyüteçle kontrol edildikten sonra pırlanta test cihazı ile kontrol etmekte fayda vardır.

Pırlanta Test Cihazı İle Kontrol Etme: Gerçek pırlanta nasıl anlaşılır diye bakıldığında kuyumcular ve pırlanta uzmanları tarafından en çok tercih edilen yöntem, pırlanta test cihazı ile kontrol etmektir. Isı yaymayı sağlayan termal iletkenlik probu kullanılır. Bu sayede taşın iletkenliğini anlamak mümkündür. Gerçek pırlanta taş oldukça iletkendir. Pırlanta taş ısındıktan sonra taşı hızlıca dağıtır. Isı yavaş dağılıyorsa incelenen taşın gerçek olmadığı düşünülür.

Pırlantayı Mikroskop Altında İnceleme: Mikroskop altında pırlanta nasıl anlaşılır diye düşündüğümüzde taşı mikroskop altına yerleştirip, kuyumcuların kullandığı ince cımbızla öne arkaya sallamak yeterlidir. Yavaş bir şekilde sallanan taşta turuncu yansımalar görülürse bu taşın zirkon olduğundan şüphelenir. Bu inceleme 1200x optikli mikroskop ile gerçekleştirilir.

Röntgen Yöntemi ile Pırlanta Testi Yapma: Nitelikli bir pırlanta laboratuvarına gönderilen pırlanta taşın içeriğini ve moleküler yapısını röntgen makinesi ile test etmek mümkündür. Bu laboratuvarda pırlantanın moleküler yapısı incelenerek taşın sahte olup olmadığını anlamak yani pırlantanın gerçekliğini tespit etmek mümkündür.

Elektrik İletkenliği Test Edilerek Pırlantayı İnceleme: Bu yöntem pırlanta uzmanları ve kuyumcular tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Pırlantalar diğer taşlara göre elektriği daha iyi iletirler. Elektrik iletkenliği kullanılarak bu elektrik test cihazı sayesinde taşın gerçek olup olmadığı tespit edilebilir. Taş elektriği iletmiyorsa sahte olarak kabul edilebilir.

Bu yöntemler sayesinde pırlantaların gerçek olup olmadığı kolayca test edilebilir. Özellikle profesyonel testler ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Zihinde oluşacak soru işaretlerini gidermek ve daha net sonuçlar almak için pırlanta uzmanları tarafından birden fazla profesyonel test ile kontrol gerçekleştirilebilir.

Pırlanta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bir evlilik teklifi yapmak için almak istediğiniz tektaş pırlanta yüzüğün ya da en özel anınızı daha da unutulmaz kılmak için aldığınız pırlanta hediyenin gerçek olduğu nasıl anlaşılır diye merak edebilirsiniz. Burada değerlendireceğiniz ilk şey aldığınız pırlanta ürünün bir sertifikasının olup olmamasıdır. Sertifika o pırlantanın karat, renk, berraklık ve kesim bilgisini içerir. Bu belge sayesinde aldığınız pırlantanın gerçek olduğundan emin olabilirsiniz. Bu yüzden pırlanta sertifikası son derece önemlidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise pırlantanın güvenilir bir yerden alınmasıdır. Bilindik bir yerden alınması taşın sahte olma ihtimalini düşürür. Fiyat konusu da dikkate değer bir durumdur. Oldukça değerli bir taş olan pırlanta karat, kesim, berraklık ve renk açısından değerlendirilmektedir. Pırlanta fiyatları da bu dört özelliğe göre belirlenir.

Pırlanta yüzük fiyatları, kolye fiyatları, küpe fiyatları olan çeşide göre farklılık gösterir. Kullanılan değerli taş miktarına göre de bu tutar farklılaşır. Karatı düşük olan pırlanta ile karatı yüksek olan pırlanta arasında fiyatı farkı vardır. Karatı düşük olan pırlanta karatı yüksek olana göre daha ucuzdur. Karatı aynı olan iki yüzük arasında berraklık, renk ve kesim durumuna göre farklılıklar olabilir. Fakat yüksek karatlı bir ürünün fiyatının piyasanın çok altında olması durumunda sahte olmasından şüphelenilebilir. Pırlanta dışındaki taşlar gerçek pırlantaya göre çok daha uygun fiyatlıdır. Bu yüzden bütün bunları göz önünde bulundurarak gerçek olan pırlantayı güvenilir bir yerden satın almak son derece önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top