Küpenin Tarihi

Küpeler, ilk insanlardan günümüze kadar kullanılan aksesuarlar arasında yer almaktadır. İnsanların karşısındakini etkilemek için kullandığı küpeler köklü bir geçmişe sahiptir. Eski insanlar kulaklarını deldikten sonra bu deliklere çeşitli taşlar, sopalar, hayvan kemikleri ve benzeri objeleri takarlardı. Eski insanlar aynı zamanda sadece kulaklarına değil, burun ve başka bölgelerine de farklı eklentiler takmaktaydı. Bugünkü bildiğimiz şeklini alan küpeler ise ilk olarak eski Mısır zamanında kullanılmıştır.

Babil’de ve Asya medeniyetlerinde küpe, toplum içerisindeki rütbenin göstergesi olarak kullanılıyordu. Küpeler bu dönemlerde sadece erkekler tarafından kullanılmaktaydı. Sanılanın aksine, kadınlar bu aksesuarları erkeklerden daha sonra takmaya başlamıştır.

Altın zanaatkarlığının ilerlemesi aynı zamanda altının görüntüsünün daha da zarif bir hal almasını sağlamıştır. Romalılar küpelerini değerli taşlar ile süslemekten büyük bir keyif alırlardı. Yunanlılar ise küpeleri çıngırak şeklindeki altınlar olarak değerlendirirlerdi. Denizci ve korsancılar ise incili olan küpeleri kullanırlardı. Kraliyet ise mücevherler ile donatılmış gösterişli küpeleri tercih ederdi.

Ortaçağ dönemine kadar gösterişin en önemli parçası olmayı başaran küpeler, Rönesans dönemi ile birlikte tekrar popüler bir hale gelmiştir. Rönesans ile birlikte daha sanatsal çizgiler katılan küpeler gündelik takılar haline gelmiştir.

Günümüzde Küpeler

Küpeler günümüzde mücevher denildiği zaman ilk akla gelen ayrıntılar arasında yer almaktadır. Binlerce farklı modeli olan bu küpelerin en değerlisi pırlantalar ile tasarlananıdır. Pırlanta üreticileri ve firmaları, mücevher seven kişiler için pek çok farklı şekilde küpe sunmaktadır. Günümüzde en fazla kullanılan küpe formu ise halka şeklinde olanıdır. Bu durum halka küpelerin kullanım rahatlığı sunması ve estetik duruşu ile alakalıdır.

Sevdiklerinize unutulmayacak bir doğum günü hediyesi sunmak istiyorsanız ve ne alacağınıza karar vermediyseniz sizler de pırlanta küpe modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Altın ve pırlantalar ile donatılan yeni nesil küpe tasarımları ile sevdiklerinize özel bir hediye sunabilir ve ömür boyu unutulmayacak bir sürpriz yapabilirsiniz.

Küpe Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendiniz ya da sevdikleriniz için küpe seçerken dikkat etmeniz gereken bazı özel detaylar da bulunmaktadır. Bu detaylar arasında en fazla dikkat edilmesi gereken ise kişinin giyim stiline uyum sağlayabilecek küpelerin seçilmesi gerektiğidir. Spor, klasik ve alternatif gibi farklı giyim stillerine göre farklı şekillerde dizayn edilen küpeler arasından seçim yaparken kendi stilinizi göz önünde bulundurmanız yeterlidir.

Küpe fiyatları da dikkat edilmesi gereken ayrıntılar arasında yer almaktadır. Ancak bütçenize uygun bir küpe ararken sadece fiyatları göz önünde bulundurmamalısınız. Bununla birlikte ürünü sunan firmanın güvenilir olmasına ve işçiliğin kaliteli olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu detaylara dikkat ederek küpe satın aldığınız zaman uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz küpelere kendiniz ya da sevdikleriniz için sahip olabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top