Pırlanta Alırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı

Muazzam ışıltısı ve göz kamaştıran güzelliği ile her kadının rüyası olan pırlanta dikkatli bir şekilde satın alınması gereken ürünler arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi imitasyon ya da sahte olarak adlandırılan pırlanta benzeri çok sayıda taş gerçek pırlantaymış gibi lanse edilebiliyor. Bu nedenle pırlantalı bir tasarım satın alırken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Öncelikle dikkat etmeniz gereken ilk unsur pırlantanın sertifikasının olup olmadığıdır.

Gerçek pırlantaların tümünün sertifikaya sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Satın almak istediğiniz pırlantalı tasarımın sertifikasının bulunmaması sahte olduğuna dair bir şüphe uyandırmalıdır. Sertifikasız bir pırlantayı asla satın almanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da 4c olarak adlandırılan ve pırlantanın en genel 4 özelliğini içeren husustur.

4c genel olarak pırlantanın berraklığı, kesimi, karat değeri ve  rengidir. Bu özellikler hakkında bilgi sahibi olmadan pırlanta alışverişi yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü seçtiğiniz tasarımın 4c özellikleri aynı zamanda nasıl bir pırlanta satın aldığınızın göstergesidir. Bu özellikler pırlantaların değerini gösterir ve ne kadar kıymetli bir pırlanta satın aldığınızı bilmeniz gerekiyor.

Pırlantanın 4C Özellikleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun!

Öncelikle karatın bir ağırlık birimi olduğunu belirtelim. Gramın beşte biri ağırlığında olan karat pırlantaların büyüklüğünü de gösteriyor. 5 gram 1 karat ediyor. Pırlantanın karat değeri aynı zamanda fiyatında da belirleyici bir unsurdur. Berraklık ise pırlantanın doğada bulunduğu sırada içerisinde bir leke olup olmadığına dair kullanılan ifadedir.  Tahmin edebileceğiniz gibi bir pırlanta ne kadar berraksa değeri de o kadar fazladır.

Kesimi yine pırlantanın değeri ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Rengi de pırlantanın beyaza mı yoksa sarıya mı yakın bir renge sahip olduğunu gösteren ifadedir. Pırlantaların rengi harflerle ifade edilir. En kıymetli olanlar beyaz renge en yakın olan pırlantalardır.  Sarıya yakın bir renge sahip olanlar ise kıymeti daha düşük olan pırlantalardır.

Bu bilgileri öğrenmeniz nasıl bir pırlanta satın aldığınızı da bilmenizi sağlar. Son olarak güvenilir adreslerden alışveriş yapmaya da özen göstermelisiniz. Böylece satın aldığınız ürüne dair bir şüpheniz olmayacaktır.

Bu yazımızdan sonra sertifika nedir? çeşitleri nelerdir? HRD sertifikası nedir gibi soruların cevabını önceki yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top