Pırlanta 4C Nedir?

Pırlanta bir tasarım satın almak isteyenlerin karşısına çıkan ilk kavram 4c özellikler oluyor. Pırlantanın en önemli 4 özelliğini ifade eden bu kavram aslında pırlanta satın almak isteyen herkesin  bilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Pırlantaların 4c özelliği renk, kesim, berraklık ve karat anlamına gelir. Bu özellikler aynı zamanda pırlantanın değerini belirleyen önemli unsurlardır.

  • Kesim

Pırlantanın kesimi aynı zamanda ışığı yansıtma özelliği ile ilgili bir kavramdır. Genellikle bu değerli taşın en önemli özelliğinin kesimi olduğu da sıklıkla vurgulanır. Çünkü renk ya da berraklık bakımından mükemmel bir pırlanta hatalı kesim ile bulanık bir görünüm alabilir. Bu nedenle kesimi pırlantanın değerinde belirleyici bir unsurdur. Bu değerli taşın kesimi ne kadar iyi olursa ışığı yansıtması da o kadar iyi olacaktır. Eğer bir pırlanta doğru oranda kesilmiş ise bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinden yansıyarak dağılır.

  • Karat

Karat ise pırlantanın ağırlığı ile ilgili kullanılan bir ifadedir. Genel olarak gramın beşte biri olarak ifade edebileceğimiz 1 karat 200 miligrama eşittir. Pırlantanın değerinde ve fiyatında karatın çok önemli bir unsur olduğunu belirtmek isteriz. Ancak burada gözden kaçırılmaması gereken bir husus yer alıyor. Aynı karat değerinde olan iki pırlantanın fiyatının aynı olmasını beklemeyin. Çünkü pırlantanın diğer özellikleri fiyatında etkili olan  unsurlardır. Bu özelliklere bağlı olarak karatı aynı olsa dahi iki farklı pırlantanın fiyatı da farklı olabilir.

  • Renk

Doğada aşırı ısı ve basınç altında oluşan pırlantanın rengi de değişebiliyor. Pırlantaların rengi genellikle beyazdan sarıya doğru pek çok farklı tonda olabiliyor. En değerli olanı elbette beyaza en yakın olanıdır. Sarıya yaklaştıkça pırlantanın değeri düşer.

  • Berraklık

Pırlantanın berraklık özelliği aslında parmak izidir de diyebiliriz. Çünkü aynı berraklık düzeyine birebir sahip olan 2 adet pırlanta yoktur. Çeşitli analizler doğrultusunda pırlantaların berraklık düzeyi belirlenir ve bu da ne derecede kıymetli olduğunda belirleyici bir unsurdur. Doğada kendiliğinden oluşan lekeler pırlantaların berraklığını da etkiler. Çeşitli analizlerde pırlantaların berraklık derecesi 5 farklı faktör göz önünde bulundurularak belirlenir.

Pırlanta ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz pırlanta hakkında bilmediklerimiz başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top