Pırlantanın Hangi Özellikleri Değerini Artırır?

Pırlantaların değeri pek çok unsura bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Değerinin nasıl belirlendiğini merak edenler için genel olarak 4 farklı unsurdan bahsedebiliriz. Bu unsurlar pırlantanın rengi, karat değeri, kesimi ve berraklığıdır.  Özel olarak hazırlanmış olan laboratuvarlarda pek çok farklı analizden geçirildikten sonra pırlantaların bu özellikleri belirlenir.

Genel olarak 4c  şeklinde ifade edilen bu özellikler pırlantaların değerinin belirlenmesini sağlar.  Bu değere bağlı olarak da pırlantaların fiyatları belirlenir. Bu nedenle pırlanta ile dizayn edilen tasarımların fiyatlarının son derece değişken olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin pırlantaların rengi fiyatta belirleyici olan unsurlardan biridir. Genellikle bu renk 5 farklı kategoride değerlendirilir ve beyazdan sarı tonuna kadar ilerler. Beyaz olan pırlantalar en değerli olanlardır ve fiyatları da haliyle daha yüksektir.

Sarı olan pırlantalar ise diğerlerine nazaran daha uygun fiyata satılır.  Pırlantanın kesimi değerini belirleyen en önemli unsurlardan biri olarak kabul ediliyor. Kesimine dair çeşitli özellikler yine bu laboratuvarlarda yapılan incelemeler sonrasında belirlenir.  Pırlantalar doğada ham haldeyken içerisinde bazı lekeler oluşabilir. Bu lekeler çıplak gözle bakıldığında asla görünmez. Ancak pırlantanın değerinde belirleyici bir unsurdur.

Pırlantanın Değerini Düşüren Unsurlar Neler?

Genel olarak berraklık kategorisi altında değerlendirilen bu özellik pırlantanın değerini artırabildiği gibi aynı zamanda düşürebilir. Eğer bir pırlantadır içerisinde çok sayıda leke bulunuyorsa yani berraklık derecesi düşükse diğeri de düşecektir. Bu küçük lekeler pırlantaların değerini düşüren unsurlar arasında yer alıyor. Her ne kadar doğada kendiliğinden oluşmuş olsa da söz konusu lekeler bu kıymetli taşın ışığı yansıtma özelliğini etkileyebiliyor. Dolayısıyla taşın değerini düşüren unsurlar arasında yer alıyor.

Renginin pırlantanın değeri konusunda belirleyici bir unsur olduğundan söz etmiştik. Renginin sarıya yakın olması da pırlantanın değerini düşüren unsurlar arasında yer alıyor. En kıymetli olan beyaza en yakın renktir. En değersiz olanlar ise sarıya en yakın olanlardır. Pırlantanın beyaza yakın  bir renge sahip olması değerinin çok daha fazla olmasını beraberinde getirir. Bu renk üzerinde herhangi bir değişim yapılması ise imkansızdır. Doğada kendiliğinden kimlere bilen elmas renk değiştirebiliyor. Pırlantanın rengi de kirlenmeye bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Pırlantanın değerini etkileyen faktörleri öğrendikten sonra pırlanta alırken göz önünde bulundurulması gereken noktalar önceki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top