Pırlantada Hangi Renk Daha İyi?

Pırlantaların tümünün renksiz yani şeffaf olduğu düşünülür. Oysa her bir pırlanta farklı bir renk tonuna sahip olabiliyor. Sadece çıplak gözle bakıldığında pırlantaların renklerinin anlaşılması ya da parlaklık düzeylerinin belirlenmesi mümkün olmuyor. Elbette renkten kastımız kırmızı, mavi ya da yeşil tonları değil. Taşın kalitesi aslında pırlantada renklerin belirleyici unsurdur.

Eğer taş kusurlu ise ya da doğada çeşitli kimyasallar nedeniyle taşta kirlilik meydana gelmişse bu durumda sarıya daha yakın bir renk tonuna sahip olacaktır. Genel olarak pırlantaların renklerinin beyazdan sarıya uzanan bir ton skalasına sahip olduğunu belirtebiliriz. Bu tonlar arasında en iyisinin hangisi olduğunu merak ediyorsanız sizlere sarıdan en uzak yani en beyaz tonun pırlantada en iyi renk olduğunu belirtebiliriz.

Pırlantada Renkler Nasıl Kategorize Edilir?

Pırlantalarda renkler harfler ile gösterilir. Bu harfler ise toplamda 5 farklı kategoride değerlendirilir. Bu kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ekstra beyaz: D, E, F
  • Beyaz: G, H, I, J
  • Beyaza yakın: K, L, M
  • Çok açık sarı: N, O, P, Q, R
  • Açık sarı: S, T, U, V, W, X, Y, Z

Pırlantada Rengin Önemi Nedir?

Pırlantada genellikle en önemli unsurun renk olduğu düşünülür. Elbette renk pırlantanın değerinin belirlenmesi bakımından önemli bir faktör. Ancak en önemli unsurun renk olduğunu belirtmek yanlış olacaktır. Renk ile birlikte pırlantanın kesiminin değerinin belirlenmesinde son derece önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Aynı zamanda karat değeri de yine mühim olan faktörler arasında yer alıyor.

Pırlantada renk beyazdan sarıya doğru ilerledikçe değeri de düşer. Bu açıdan rengin fiyat noktasında önemsiz bir unsur olduğunu söylemek mümkün değil. Elbette pırlantanın değerinin belirlenmesi bakımından rengin önemi çok fazla. Sadece tek başına belirleyici bir unsur olmadığını belirtmek isteriz. En değerli pırlantalar rengi beyaza en yakın olanlardır. Çünkü rengi sarıya yakın olanlar biraz daha kalitesiz bir görünüme sahiptir. İçerisinde daha fazla leke bulunduğu için fiyatı da beyaz pırlantalara nazaran daha düşük olur. Ancak çıplak gözle bakıldığında bu lekelerin görülmesi mümkün olmaz. Bu nedenle her pırlanta dışarıdan muazzam görünür!

Alacağınız pırlantanın rengine karar verdikten sonra karatına da karar vermek için \”pırlanta kaç karat nasıl anlaşılır?\” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top