Zirkon ve Pırlantanın Farkı

Bir pırlanta taş ile zirkon taşı yan yana koyduğumuzda ilk bakışta aralarında hiç bir fark olmadığını düşünebilirsiniz. Birbirlerine çok benzeyen hatta belki de birbirlerine en çok benzeyen iki taş olan pırlanta ve zirkon arasında aslında çok büyük farklar bulunuyor. Bir anlamda görünüşleri dışında bir benzerliklerinden olmadığını dahi söylemek mümkün.

Öncelikle zirkon taşları camdan yapıldığını belirtmemiz gerekiyor. Dolayısıyla baktığınızda değerli bir taş olmadığını söyleyebiliriz. Pırlanta ise doğadaki en değerli taşlardan biri olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla  zirkon pırlanta arasında fiyat farkı da oldukça yüksek. Pırlanta doğada milyonlarca yıl içerisinde oluşan elmasın işlenmiş halidir. Yüz milyonlarca yıl boyunca yerin altında bekleyen elmas çok özel tekniklerle çıkarılıyor, işleniyor  ve yine özel tekniklerle parmağınızdaki yüzüğe dönüşüyor.

Pırlanta ve Zirkon Taşların İşlenmesi

Pırlantayı doğada bulmak ne kadar zor ise işlemek de bir o kadar güçtür. Bu nedenle pırlanta işlendiğinde değeri daha da artıyor ve çok daha kıymetli bir hale geliyor. Zirkon taşların üretimi ise bildiğiniz gibi makinalar ile gerçekleştiriliyor. Seri üretim ile gün içerisinde yüzbinlerce zirkon taşı imalatının gerçekleştirilmesi mümkün. Pırlantaya dişlemek ne kadar güç ise zirkon taşı işlemek ve şekil vermek de bir o kadar kolay.

Gezegenimizde doğal yollarla ortaya çıkan en sert taş elmastır. Zirkon taşlar ise camdan yapıldığı için son derece kolay bir şekilde işlenebilir, şekillendirilebilir ve kesilebilir. Dolayısıyla her iki taş bu açıdan da farkını net bir şekilde ortaya koyuyor. Bazı elementler elmasın içerisinde doğal lekeler oluşmasına neden olabiliyor. Çıplak gözle görülmeyen bu lekeler doğanın parmak izleri olarak adlandırılıyor. Bor, karbon, kobalt  gibi atomlar elmasın içerisinde bu lekelere neden olan elementlerdir. Lekesiz bir elmas bulmak ise neredeyse imkansızdır. Ancak bir konu taşların içerisinde leke bulunmaz.

Pırlanta ve Zirkonun Şeffaflık Farkı

Dolayısıyla zirkon taşların aslında çok daha parlak ve çok daha şeffaf olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Çünkü imalathanede üretildikleri için tamamen şeffaf bir görünüme sahip olabiliyorlar. Sonuç olarak şeffaflık açısından bakıldığında da pırlanta ve zirkon taşlar arasında hiçbir benzerlik olmadığı sonucuna varabiliriz.

Pırlanta ile zirkon arasındaki farklar böyle iken pırlantanın gerçek mi sahte mi olduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabına da yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top