Pırlantanın Karatı Kadar Önemli Montürleri

Pırlanta tasarımları satın alırken genellikle berraklığına ya da karakterine dikkat ederiz. Ayrıca pırlantanın sertifikasının olup olmadığını da sorgulamayı artık öğrenecek. Ancak bunun altına montürlerinin en az bu unsurlar kadar önem taşıdığı pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Peki, pırlantanın montürü ne demek? Montür pırlanta taşı tutan dış çerçeve anlamına geliyor.

Bu çerçeve aynı zamanda pırlanta taşın tasarıma yerleştirme şeklini de belirliyor. Pırlantanın doğru şekilde yerleştirilmesi hem kalite değerinin düşmesine sebebiyet veriyor hem de pırlanta taşın parlaklığında bir kayıp olmasını beraberinde getiriyor. Bu nedenle pırlantanın ihtişamlı ve parlak görünmesi için mont ürünün çok iyi ve çok doğru şekilde belirlenmiş olması gerekiyor. Bunun profesyonellik ve deneyim gerektirdiğini belirtmeye gerek dahi yok.

Pırlantanın Montürleri Kalitesini De Belirler!

Küçük ya da büyük seçilen monitörler aslında pırlanta taşı ne kadar büyük göründüğünde de belirleyici bir unsur oluyor. Büyük bir pırlanta taş yanlış yerleştirildiğinde olduğundan çok daha küçük bir görünüme bürünebilir. Dolayısıyla büyük bir pırlanta taşı tüm özellikleri de bu durumda gölgede kalacaktır. Monitörlerin genellikle iki çeşidi bulunuyor. Bunları en genel formu ile ince ve kalın tırnaklı olarak belirtebiliriz.

İnce montürler 4 ya da 6 tırnaklı oluyor ve aynı zamanda büyük pırlanta taşlar için tercih ediliyor. Bu tasarımda pırlantanın tüm ihtişamını ve görkemli duruşunu net bir şekilde sergilemesi sağlanmalıdır. İşte bu noktada profesyonel işçilik önemini bir kez daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu montür 0.50 karat ve üzerinde karat değerine sahip pırlanta taşlar için sıklıkla tercih ediliyor.

Montüre Göre Altın Rengi Seçimi

Son dönemde mıhlama ya da sıkıştırma adı da verilen yeni bir teknik de kullanılmaya başlandı. Bu özel teknikle taşı tutan monitörler pırlanta taşın daha fazla ön plana çıkmasını sağlayabiliyor. Ancak diğer yandan tırnaklı montürlerin de hala sıklıkla tercih edilen bir yöntem olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Tırnaksız montürlerde çoğunlukla beyaz altın kullanılıyor. Aslında bir anlamda beyaz altın kullanılmasının zorunlu olduğunu da söyleyebiliriz. Diğer tekniklerde ise sarı altın da tercih edilebiliyor. Hatta yeşil altının da kullanıldığını belirtebiliriz.

Tüm bunların dışında pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler neler merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top