HRD Antwerp ile Pırlantanın Hikayesi

Doğada ham şekilde yer alan elmasların işlenmesi ile pırlantalar elde edilmektedir. Kıymetli ve değerli taşlar arasında bulunan pırlantaların sahte olmadığının tescil edilmesi de gerekmektedir. Tescil işlemleri aşamasında ise HRD olarak adlandırılan sertifika devreye girmektedir. HRD Antwerp sertifikası pırlanta taşının detaylı analizleri sonucunda hazırlanır.

Bütün pırlantalar için geçerli olan bazı standartlar HRD Antwerp sertifikası ile sertifikalandırılır. Pırlanta sertifikalandıran en büyük kurumlar arasında bulunan HRD Antwerp, dünyanın en büyük pırlanta test laboratuvarlarına sahiptir. Firmalar pırlantalarını sertifikalandırmak istedikleri zaman HRD Antwerp kurumunu tercih ederler. Bağımsız yapıya sahip olan HRD Antwerp Türkiye içerisinde satışa çıkan pırlantalar için de önemli olan bir kurumdur.

1976 yılında kurulan bu kurum pırlanta sertifikalandırma süreçlerini kuruldukları ilk günden beri aynı titizlikle yapmaktadır. Sınıflandırma için geliştirilen çalışmalar tutarlı sonuçların ortaya çıkartılmasını sağlamaktadır. HRD Antwerp, pırlanta alanında teknolojik açıdan ileride olduğu için en iyi gemologlar ile birlikte raporlarını ve sertifikalarını hazırlar. Raporlarda 4C olarak değerlendirilen özellikler de belirlenir.

Dünya genelinde otorite olarak nitelendirilen HRD Antwerp, sertifikalı satış yapabilmeniz için yararlanmanız gereken bir kurumdur. Pırlantaların tüm özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyen bu kurum farklı elmas derecelendirmelerini de yapar. Standartlara göre çalışmalarını sürdüren kurum analiz çalışmalarını da detaylı bir şekilde raporlar.

Pırlanta Kökeni

Elmasın doğal olduğuna dair bir onay alınabilmesi için kökeninin de araştırılması gerekmektedir. HRD Antwerp, farklı bir pırlanta satın aldığınız zaman farklı bilgileri iletebilmek için ilk olarak elmasın kökenini inceler. HRD sertifikasında detaylı bir çalışma yer aldığı için kökenin araştırılması da son derece önemlidir.

Pırlanta Karatı

HRD sertifikası düzenlenirken pırlantanın karatı da hesaplanır. Karat, pırlantanın ağırlığının tespit edilebilmesi için kullanılır. Sertifika işlemlerinde raporlara karat detayları da eklenir. Titiz bir şekilde ölçüm yapan HRD Antwerp, bu çalışmalar neticesinde karat bilgilerini de ortaya çıkartır.

Pırlanta Rengi

Pırlantaların rengi renksiz ve hafif sarı gibi farklı şekillerdedir. Dünya genelinde geçerli olan standartlar ile pırlantaların rengi de ortaya çıkartılabilmektedir. HRD Antwerp pırlanta raporlarında pırlantanın rengi de açık bir şekilde belirtilir.

Pırlanta Berraklığı

Pırlantaların berraklığının sınıflandırılabilmesi için devreye yine HRD Antwerp girer. Ayrıca pırlantanın kesim derecesi, taş kemer kalınlığı gibi bilgiler de HRD sertifikasında yer alır. Analiz çalışmaları içerisinde tasarımların takı formunda incelendiği de olabilmektedir. HRD Antwerp incelemeleri yaptıktan sonra raporları detaylı bir şekilde sunar ve berraklık ile kesim dercelerini de sizlere bildirir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top