Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Muhteşem ışıltıları ve zarif duruşlarıyla her kadının rüyası olan pırlantalı yüzükler kadınların zarafetlerini ön plana çıkarmak için sıklıkla tercih ettikleri tasarımların başında geliyor. Ancak pırlanta alışverişinin son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini de belirtmemiz lazım. Pırlanta alırken herkesin mutlaka dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Bunların başında sertifika geliyor.

gerçek pırlantaların mutlaka sertifikasının bulunması gerekiyor. Bu yüzden seçtiğiniz pırlanta yüzüğün sertifikasının olup olmadığını mutlaka sorgulamalısınız. Güvenilir adreslerden alışveriş yapmanız da dikkat etmeniz gereken bir diğer husus olarak karşımıza çıkıyor. Güvenilir olmayan sitelerde sahte pırlantalar gerçek adı altında lanse edilebiliyor. Sadece bakarak bir pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanız imkansız. Bu nedenle güvenilir siteleri tercih etmeli ve mutlaka sertifika sorgulamasını yapmalısınız.

Pırlantalar Renklerine Göre Sınıflandırılır

Pırlantalara baktığınızda renksiz yani şeffaf gibi görünürler. Ancak aralarında ciddi bir ton farkının olduğunu bilmeniz gerekir. Pırlanta ne kadar yakınsa yani ne kadar renksizse o kadar kıymetlidir. Pırlantanın renkleri D  harfinden başlayarak Z parti ne kadar çeşitli harflerle sınıflandırılır. Elbette bu sınıflandırma çerçevesinde fiyatları da bir hayli değişkendir. J ve üzeri harflerle sınıflandırılan pırlantaları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Pırlanta Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Pırlantanın ağırlığı ise karat değeri ile ölçülür. Bu nedenle pırlanta alırken  karakterine de dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi pırlantanın karat değeri arttıkça fiyatı da yükselir. Dolayısıyla karat değeri küçük olan bir pırlanta için çok yüksek rakamlarla ödeme yapmayın. Aslında pırlantaların fiyatını belirleyen sadece karat değeri ya da rengi değildir. Aynı zamanda işçiliği ve kesimi de pırlantaların fiyatında belirleyici olan unsurlar arasında yer alır.

Sonuç olarak toparlayacak olursak pırlantaların fiyatı kesimi, rengi,  berraklığı ve karat değeri bir arada değerlendirilerek belirlenir. Ancak bu durum mutlaka bol sıfırlı bir bütçe ayırmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Gayet makul rakamlarla ödeme yaparak harika bir pırlantaya sahip olabilirsiniz. Önemli olan güvenilir adreslerden alışveriş yapmanın ve aynı zamanda ellerinizden şekline uygun bir tasarımı seçmeye özen göstermenizdir. Online sipariş sitemizde çok sayıda farklı pırlanta modelini gayet makul ücretlerle satın alma şansını sizlere sunuyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top