Pırlanta Bakımı Nasıl Olur?

Büyük bir özenle seçtiğiniz pırlantalı takılarınızın renginde zamanla solma meydana gelebilir. İnsan vücudundaki yağ, kozmetik kalıntıları  gibi çeşitli unsurlar pırlantalı tasarımların renginde zamanla sararma ya da solma meydana gelmesine sebebiyet verebiliyor. Ancak pırlantalı takılarınızın temizliğini ve bakımını düzenli olarak yapmanız durumunda bu sorun ortadan kalkacaktır. Peki, bakımını nasıl yapacaksınız? Bakımı ile ilgili detayları öğrenmeden önce \”Mücevhere Zarar Veren 7 Madde\” yazımızı okuyarak doğru maddeleri seçtiğinizden emin olabilirsiniz.

Mücevher Temizleme Sıvısı Kullanın!

Kıymetli mücevherlerin temizlenmesi için laboratuvar ortamında özel olarak geliştirilmiş mücevher temizleme sıvıları bulunuyor. Bu sıvılar özellikle pırlanta temizliği için son derece ideal bir formüle sahip. Bu nedenle pırlantalı olan takılarınızın temizliğini mücevher temizleme solüsyonu kullanarak yapmanızı tavsiye ederiz. Bu ürünü temin ettiğiniz de nasıl kullanacağınıza dair gerekli talimatta ambalajında yazıyor. Bu talimatlara harfiyen uymanız gerekiyor. Pırlantalı takılarınızı ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak bakımını hangi periyotlarda yapmanız gerektiği de değişecektir. Bu nedenle sizlere net bir periyot belirtmiyoruz.

Amonyakla Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

Amonyak kullanarak da pırlantalı takılarınızı bakımını ve temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak bunun için bazı malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Sıcak su, amonyak, bulaşık deterjanı ve diş fırçası temin etmeniz gereken malzemeler arasında yer alıyor. Bir kabın içerisine sıcak su koyduktan sonra çeyrek bardakta amonyak ekleyin. Sonrasında pırlantalı olan tüm takılarınızı bu kabın içerisine koyun ve 20 dakika bekletin. Sonrasında ayrı bir kapta hazırladığınız sıcak su içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatarak takılarınızı bu kaba alın. Diş fırçası kullanarak kabın içerisinde hafifçe nazik hareketlerle takılarınızı temizleyin. İlk günkü kadar parlak ve yeni görüneceklerinden emin olabilirsiniz.

Profesyonel Pırlanta Temizliğini Yılda 1 Kez Yaptırın!

Pırlantalı takılarınızı yılda 1 defa da olsa profesyonel bakımdan geçmesini sağlamalısınız. Bunun için pırlanta satışı da yapan bir kuyumcuya başvurmanız yeterli olacaktır. Pırlantalı takılarınızın temizliğinin profesyonel ortamda yapılması yıpranma olasılıklarını da minimum seviyeye çekiyor. Bu nedenle profesyonel bakımı asla ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Profesyonel pırlanta bakımı için yüksek rakamlarla ödeme yapmanız gerekmiyor. Minimum ücretlerle bu bakımın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak olabildiğince güvenilir bir kuyumcuya başvurmanız gerektiğini de sakın unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top