Pırlanta Almadan Önce!

Eşsiz ışıltısıyla yediden yetmişe herkesin hayallerini süsleyen pırlanta titizlikle seçilmesi gereken mücevherler arasında yer alıyor. Bir pırlanta satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka araştırmalısınız. Özellikle pırlantaların sertifikalı olması gerektiğini bilmenizde fayda var. Peki, pırlanta alışverişi yapmadan önce neleri göz önünde bulundurmak gerekiyor?

Öncelikle farklı tasarımları gözden geçirmenizde fayda var. Bu yüzden mutlaka model araştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz.  Tüm takı modellerinde olduğu gibi pırlantalı tasarımlarda da trendler değişebiliyor. Değişen trendleri bağlı olarak tasarımların dizaynında da farklılıklar olabiliyor. Demode görünen bir tasarım satın almamak için mutlaka yeni modelleri gözden geçirmelisiniz. Bu sayede hem modern hem de zevklerinize çok daha uygun tasarımlar satın almış olacaksınız.

Pırlanta Seçmeden Önce Fiyat Kıyaslaması Yapın!

Tasarımlara göz attıktan sonra mutlaka fiyat kıyaslaması da yapmanızı öneririz.  Söz konusu pırlanta olduğunda elbette fiyat çok daha önemli bir kavrama dönüşüyor. Bu nedenle tasarımları incelerken aynı zamanda fiyatlarına da göz atarak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Nasıl bir model seçimi istediğinize bağlı olarak ödemeniz gereken ücret değişebilir. Bu araştırma yapmak için mutlaka kuyumcular arasında mekik dokumanız gerekmiyor. İnternetten online olarak da hem modellere göz atabilir hem de fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz.

Renk ve berraklık gibi pırlantanın 4c özelliklerinin aynı zamanda bu değerli taşın kimliği olduğunu bilmenizde fayda var. Nasıl bir pırlanta istediğinizi biliyor olabilirsiniz. Ancak seçtiğiniz modelin 4c özelliklerinin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılayamadığını da bilmeniz gerekiyor. Genel olarak pırlantaların kesimi, berraklığı, rengi ve karat değeri aynı zamanda taşın fiyatında da belirleyici olan unsurlardır.

Berraklık düzeyi yüksek, rengi beyaza yakın, karat değeri yüksek bir pırlantanın fiyatı çok daha fazla olacaktır. Dolayısıyla sizin beklentilerine uygun bir  pırlanta için ne kadarlık bütçe ayırmanız gerektiği konusunda da bir fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer karat değeri yüksek olan bir pırlanta istiyorsanız ancak fiyatı bütçenizi aşıyorsa bu durumda berraklığı daha düşük ve rengi sarıya daha yakın olan bir pırlantayı seçebilirsiniz. Ancak önceliğiniz renk ise bu durumda daha düşük karat değerine sahip bir pırlantaya yönelebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top