Pırlanta Hakkında Bilmedikleriniz

İlk kez 1930’lu yıllarda popüler olan pırlanta günümüzde en kıymetli tasarımları başında geliyor. Evlenme teklifleri vazgeçilmezlerinden biri haline gelen pırlanta yüzükler istisnasız tüm kadınların hayallerini süslüyor. Aslında evlenme tekliflerini olmazsa olmazı haline gelmesi 1965 yılında Amerika\’da başlayan bir gelenekle doğdu. O dönemde yeni evlenen genç kızlara damat tarafından mutlaka pırlantalı bir yüzük hediye edilirdi.

Bu gelenek zamanda küçük bir değişime uğradı ve artık evlenildiğine değil evlenme teklifi edilirken pırlanta yüzükler hediye ediliyor. Pırlanta yüzükler her ne kadar son derece popüler olsalar da haklarında bilinmeyen pek çok unsur bulunuyor. Bunların başında gelen pırlantanın şeffaf olduğunun düşünülmesidir. Pırlantada renksiz yani şeffaf olduğu sanılsa da aslında  doğada kendiliğinden oluşan hafif de olsa renklere sahip olabiliyorlar.

Her Pırlantanın Sertifikası Olmalıdır!

Her pırlanta rengine göre farklı bir harf ile sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırma diamond kelimesinin baş harfi olan d harfi ile başlıyor ve z harfine kadar uzanıyor. Rengi kabul gören pırlantalar ise genellikle j harfinden sonra olanlardır. Her pırlanta uluslararası bir pırlanta derecelendirme kuruluşu tarafından sertifikalandırılır.  Yani satın aldığınız her bir pırlantalı tasarımın mutlaka sertifikasının bulunması gerekir. Sertifikası olmayan pırlantalar genellikle sahte olanlardır. Bu nedenle pırlanta yüzük satın almadan önce sertifikasının olup olmadığını mutlaka sorgulamanız gerekiyor.

Pırlantalar ile ilgili bilinmeyen bir diğer unsur da floresans özelliğidir. Bu özellik ultraviole ışığı emerek görünür ışık verme niteliğidir. Pırlantalar ile ilgili genellikle karat, kesim ya da berraklık gibi kavramlar biliniyor. Ancak pırlantanın fiyatını belirleyen özellikler arasında floresans özelliği de bulunuyor. Bu nedenle pırlanta alışveriş yapmayı düşünenlerin bu özellik hakkında da bilgi sahibi olması lazım.

Pırlantanın Kesim Kalitesi de Önemli!

Pırlantaların simetri özelliklerinin bulunduğu da bilinmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Eğer bir pırlanta taşın fiyatı yüksekse simetrisi diğer pırlantalardan çok daha iyi durumdadır. Yani simetrik pırlantaları fiyatı bir miktar daha yüksek olabiliyor. Ayrıca pırlantanın kesim kalitesinin de fiyat üzerinde belirleyici olduğu pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Pırlanta kaliteli bir şekilde kesilmiş ise fiyatı daha yüksek olacaktır. Kalitesiz kesimlerin fiyatı bir miktar daha düşük olabiliyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top