Pırlanta Kaç Karat Nasıl Anlaşılır?

Karat pırlantaların ağırlığını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bir pırlantanın büyüklüğü ya da bir başka deyişle ağırlığı ne kadar fazla ise diğeri de o kadar yüksek olur. Son derece hassas olan terazilerde tartılarak belirlenen pırlantaların karat değeri şayet 1’in altında ise bu durumda pırlantanın büyüklüğü santimetre ile ifade edilir. 1 karatın çok altında olan pırlantalar bulunabildiği gibi karat değeri çok yüksek olan pırlantalar da mevcut.

Karat genel olarak gramın beşte biri oranındadır. Yani 5 gram pırlanta 1 karat olarak değerlendirilir. Pırlantaların genellikle doğada çok büyük taşlar olarak çıkarıldığı ve sonrasında kesilerek küçültüldüğü düşünülür. Oysa elmas yani pırlantanın işlenmemiş hali doğada çok küçük taşlar şeklinde çıkarılır. Bu nedenle karat değeri çok yüksek olan pırlantalar çok ender bulunur. Haliyle kıymetleri de bir o kadar fazladır.

Pırlantanın Karat Değeri Nasıl Öğrenilir?

Pırlantaların kesimi ile genellikle 57 farklı yüz oluşturulur. Pırlantanın ışığı çok daha fazla yansıtabilmesini sağlayan bu özel kesim teknikleri haliyle pırlantanın bir miktar da olsa küçülmesine neden olur. Pırlantanın kesimi işte bu nedenle çok büyük önem taşır. Bir pırlantanın kaç karat olduğunu anlamanız için sertifikasına bakmanız yeterli olacaktır. Pırlanta ile birlikte size sunulan sertifikada satın aldığınız pırlantanın kaç karat olduğu yazılıdır. Sertifikalar pırlantaların adeta kimlik belgeleridir.  Sadece pırlantanın kaç karat olduğu değil diğer önemli özellikleri de bu sertifikada yazılıdır.

Pırlanta satın alındığında verilen bu belge herkesin nasıl bir pırlantaya sahip olduğunu bilmesini sağlar. Genel olarak 4c  şeklinde ifade edilen bilgilerde pırlantaların sertifikalarında yer alır. Bu kıymetli taşın karat değeri, rengi, berraklığı ve kesimi 4c olarak ifade edilen özelliklerdir. Bu özellikler aynı zamanda pırlantanın değerini de belirler. Dolayısıyla satın aldığınız ürünün 4c olarak ifade edilen özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu özelliklerin tümünü pırlanta sertifikasında görebilirsiniz.

Aynı zamanda internet üzerinden online olarak sertifika sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Sertifika üzerinde yazan bazı bilgileri kullanmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulama işlemini yaptığınızda da satın aldığınız pırlantaya dair merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Pırlanta karatı ile ilgili fikir edindikten sonra \”pırlanta almadan önce\” başlıklı yazımızı okuyarak pırlanta almanın seçmenin incelikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top