Pırlanta Yüzük Nasıl Seçilir?

Elmasın farklı kesim tekniği uygulanarak kubbe gibi kesilmesiyle elde edilen pırlantalar, yüzük modelleri içerisinde de sık sık kullanılmaktadır. Özel kesimi sayesinde daha ışıltılı bir hale bürünebilen pırlantalardan tasarlanan yüzükleri seçerken bazı özel detaylara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Pırlanta yüzük seçileceği zaman dikkat edilmesi gereken özellikler ‘’4C’’ olarak adlandırılır.

Pırlantanın Kesim

Pırlantaların parlaklığı kesim işlemindeki ustalığa ve kullanılan teknolojilere bağlı olarak değişir. Kesimdeki incelik pırlantanın ışığının yansıtması ve kırma oranlarını da belirler. Böylelikle pırlanta yüzükler daha göz kamaştırıcı şekilde ortaya çıkarlar. Yassı kesilmiş olan pırlanta gelen ışığın külahtan kaçmasına sebep olur. Bu durum ise pırlantanın parlaklığını yitirmesine sebep olur. İdeal kesilmiş bir pırlantanın yüzeyinden gelen ışığın karşı tarafa dağılarak yansıması gerekir.

Pırlanta yüzüğün şekli ile kesimi aynı şeyi ifade etmez. Kesim kalitesi pırlantanın değerini etkiler ancak şekli için tamamen zevkleriniz doğrultusunda seçim yapmanız gerekir. En fazla karşılaşılan kesim şekli ise yuvarlak kesimdir. Bu kesim dışında oval, markiz, damla ve kalp kesim gibi farklı kesim şekilleri de mevcuttur.

Pırlantanın Karat Ağırlığı

Karat, pırlantanın ağırlığıdır. Pırlanta ağırlığı karat ile ölçümlenir. Karat büyümeye başladıkça pırlanta boyutunda da gözle görülür bir şekilde değişim ortaya çıkar. Bu sebeple, pırlanta yüzük seçeceğiniz zaman karat ağırlığını da incelemeniz gerekebilir. Ölçüm yapılacağı zaman her bir karat 100 eşit puanda ele alınır. Yarım karat ise 50 puandır. Bu seviye 0.50 ct şeklinde ifade edilir.

Pırlantanın Renk

Pırlanta yüzüklerde D ile Z arasındaki harfler kullanılarak renkler belirtilir. İlk bakışta her pırlantanın renksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak incelediğiniz zaman farklı tonlar olduğunu da görmeye başlayabilirsiniz. Beyaz ışık altında inceleme yaparak pırlanta yüzüğün rengini ortaya çıkartabilirsiniz.

El Şekli

İnsanların iki eli de birbirinden farklıdır. Bu sebeple, pırlanta yüzük seçeceğiniz zaman hangi eliniz için seçim yaptığınızı da mutlaka hesaba katmanız gerekmektedir. Ayrıca ince ve uzun parmaklar için de ayrı ayrı pırlanta seçilmesi gerekebilir. Eğer ince parmaklarınız olduğunu düşünüyorsanız pırlanta yüzük seçimi konusunda daha şanslısınız demektir. Neredeyse istediğiniz tüm pırlanta yüzük modelleri ile mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Küçük parmaklarınız olduğunu düşünüyorsanız parmak boyutlarınıza uygun olabilecek yüzükleri seçmelisiniz. Büyük taşlı yüzükler tercih ettiğiniz zaman parmaklarınızda size ait olmayan bir yüzük varmış gibi hissedebilirsiniz. Bu sebeple, her zaman daha küçük ve yuvarlak şekilli pırlanta yüzükleri seçmeniz gerekmektedir.

El şekline göre pırlanta yüzük seçimi nasıl yapılır sorusuna daha geniş cevap arıyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top