Safir Taşı Güzelliği ile Farklı Tarz İpuçları

Safir taşları, yüzyıllardır ihtişamlı duruşları ile göz dolduran ve mücevher olarak da kullanılan taşlar arasında yer almaktadır. Büyüleyici taşlar arasında bulunan safir taşının tanrısının eski Mısır’da Horus olduğuna inanılmaktadır. Safir, Papalık makamının da sembolü olarak kullanılmaktadır. Hindu geleneğinde ise safir Satürn ve özdenetim ile ilişkilendirilen bir taş haline gelmiştir. Safirin zengin olduğu en önemli topraklar arasında Hindistan yer almaktadır. Safir taşının diğer ismi gökyakuttur. Yunanca, ‘’Sappheiros’’ olarak adlandırılmaktadır. Bu kelime ‘’mavi’’ anlamına gelmektedir.

M.Ö 800’lü yıllara kadar dayanan köklü bir geçmişi olan safir taşı Osmanlı döneminde de popüler olan bir taştır. Osmanlı dönemindeki neredeyse bütün mücevherlerde görebileceğiniz safir taşları Topkapı Sarayı’na yapabileceğiniz bir ziyaret ile de görebilirsiniz. Topkapı Sarayı’nda Osmanlı döneminde kullanılan pek çok farklı safir taşını görebilirsiniz.

Safir Taşının Anlamı Nedir?

Barış ve gerçekliğin sembolü de olan safir taşı aynı zamanda şifalı olarak bilinen taşlar arasında da yer almaktadır. Eylül ayında doğan kişilerin doğum taşı olan safir, kötü ruhlara karşı da etkili bir taştır. Safir taşı denildiği zaman çoğu kişinin aklına mavi rengi gelir. Mavi rengi ile özdeşleşen safir taşı koyu maviden açık maviye kadar uzanan çeşitliliğe sahiptir. Ancak safir taşının renksiz gri, kahverengi, pembe ve sarı gibi farklı renkleri de mevcuttur.

Safir Taşı Şifalı mı?

Çakraları açtığı söylenen safir taşı boğaz ve alın çakraları için kullanılan bir taştır. Vücut için faydalı olan safir taşı salgı bezlerini etkileyen ve kuvvetlendiren taşlar arasındadır. Özgürlük hissi verdiği düşünülen safir taşı kişinin sezgilerini artırır ve inancını da güçlendirir. Alternatif tıp içerisinde kullanılan safir taşının kalbi ve böbreği de güçlendirdiği söylenmektedir.

Kimyasal ve fiziksel olarak safir taşını ele aldığınız zaman en sert doğal taşlardan olduğu söylenebilir. Dört değerli taş arasında bulunan safir taşının dünyadaki en önemli formu Hindistan yataklarından çıkartılmaktadır. Safir taşı yüzükler ve kolyeler kadınların en fazla tercih ettiği mücevherler arasında yer almaktadır. Kibar ve zarif duruşu ile dikkat çeken safir mücevherler pahalı olmasından dolayı da lüks olarak adlandırılan mücevherler kategorisinde yer almaktadır. Gösterişli ve iddialı bir duruş sergileyebileceğiniz bu mücevherleri hayatınızın her anında kullanabilirsiniz. İç huzuru simgeleyen safir taşı aynı zamanda kafa karışıklıkları ve korkular ile endişeleri de ortadan kaldırabilen bir taş olarak nitelendirilmektedir.

Peki safir taşı kimler tercih etmeli ya da eder merak ediyor musunuz? O zaman burçlara göre takı seçimi yazımızı okuyarak hangi burç safir seçer hangi farklı taş seçer okuyabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top